What's new What is happening by us

ŠUP loyalty cards

Are you member of our loyalty system and you got your old ŠUP card?

More information
20% on March weekends!

Come to our appartments to enjoy calm weekend vibes at south of Bohemia and get 20% sale for any acommodation.

More information
Current opening hours

Opening hours March 2021

(Takeaway)

More information

Gastro experience in Trebon Restaurant Šupina and Šupinka

We offer you more than 20 years of tradition and experience of the Müller family, whose second generation continues in the family business. We place emphasis on contact with the guest and the satisfaction of every visitor to the restaurant is our highest commandment.

More about the restaurant offer

Our clients about us Reference

John Smith
Petr Kebo
Krásné místo. Skandinávksý styl servisu. Hmm, fakt třída. Měl jsem ale jen kapří hranolky, protože nás pak čekala další večeře jinde. Ceny vyšší, ale odpovídají místu a úrovni. Určitě se stavte. Je to hned vedle rybníku.
John Smith
Megan Knight
Love so much evening lounge music concert! It’s wonderful. But I’m vegetarian, so i don’t like meat, but there is a lot of salads and very tasty desserts, so i think everyone can find what to taste.
John Smith
Jiři Švihálek
Nejenom skvělá kuchyně, ale i personál, který se postará o dokonalost gastronomického zážitku na výborném místě poblíž centra města Třeboň. Vřele mohu doporučit sumce, nebo kapři hranolky, či kapří tatarák a samozřejmě rybí polévku jako od babičky a maminky. Cena za tento zážitek je odpovídající výše uvedené kvalitě jídla i servisu.
John Smith
Zbyněk Petrla
Vždy jsem jen slyšel kapří hranolky, ale nikdy jsem neměl odvahu. Nyní jsme zavítali do Šupina a Šupinka a dali jsme si kapří hranolky s koprovo zampionovym dipem.... Harmonie chutí, vůní a ten dip fantazie. Místo příjemné, zahrádka vyhřívaná. Naprostá spokojenost.
John Smith
Josef Dietrich
Velmi dobré jídlo a pití, ceny dost nadprůměrné a prostředí pěkné a čisté. Obsluha dost zmatená. Celkově se jedná o podnik, který se zjevně snaží prezentovat jako nóbl podnik kdesi v krajském městě, což však sráží obsluha. Přesto doporučuji s plným počtem hvězdiček, neboť se jedná o velice příjemný gastronomický zážitek.
John Smith
Tomáš Minařík
Opět a opakovaně výborné jídlo. Rád bych tímto způsobem vzkázal těm, co píšou recenze typu, :"nevalné a nevýrazné jídlo " aby třeba napsali 2,3 místa kde takové jídlo tedy je? Chápu že někomu nemusí vše chutnat, ale já lépe ochucené a chuťově vyvážené rybí restaurace neznám. Letos jsem tu po 12 nácté...

Accommodation in Trebon Apartments Šupina

Feel free to combine gastronomic experiences with a harmonious stay in Apartments Šupina.

They complement the family concept of two fish restaurants with comfortable accommodation and thus become part of the gastronomic complex of the Šupina restaurant and the Šupinka restaurant.

More about accommodation